Skip to content

اصطلاحات بازاریابی آنلاین

اصطلاحات بازاریابی آنلاین

امروزه با گسترش کسب و کارهای اینترنتی، اصطلاحات بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ هم افزایش پیدا کرده است که معمولا هم بصورت کلمات اختصاری می باشند. توصیه می کنیم کسانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند با این اصطلاحات بازاریابی آنلاین آشنا شده و یک شناخت کلی از آن ها بدست آورند.

با شناخت اصولی اصطلاحات بازاریابی آنلاین و استفاده از آن ها در حوزه کاری خود، می توانید به کسب و کارتان رونق ببخشید که در نهایت منجر به افزایش فروش و درآمد شما خواهد شد. اگر شما تاثیر این کلمات اختصاری را در کسب و کار خود بدانید، قطعا عملکرد وب سایتتان بهبود خواهد یافت و بازاریابی آنلاین شما نیز رو به رشد خواهد بود و از رقیبان خود پیشی خواهید گرفت.

به منظور آشنایی با برندینگ در حوزه بازاریابی دیجیتال نیز می توانید این مقاله را در بخش بلاگ وبسایت ریکان تک مطالعه نمایید.

اصطلاحات بازاریابی آنلاین

سئو یا بهینه سازی موتورهای جست ­و ­جو (SEO-Search Engine Optimization)

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) از مهمترین اصطلاحات بازاریابی آنلاین می باشد که بسیار موثر می باشد. سئو بیشتر بر روی گوگل تمرکز دارد؛ با این تفاوت که وقتی کسی در مورد محتوای شما جستجو می کند، دوست دارید وبسایت شما در نتایج جستجو و جو رتبه بالاتری داشته باشد. متخصصان سئو از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا رتبه محتوای شما در نتایج موتورهای جستجو و جو بالاتر قرار بگیرد. این عمل، یک راهکار بلند مدت است، اما می‌تواند بازدهی بسیار بالایی هم داشته باشد.

سئو یا بهینه سازی موتورهای جست ­و ­جو (SEO-Search Engine Optimization)

به منظور آشنایی بیشتر با سئو (SEO) توصیه می کنیم مقاله تفاوت سئو داخلی و سئو خارجی را نیز در بخش بلاگ وبسایت ریکان تک مطالعه نمایید.

ارزش طول عمر مشتری (CLV – Customer Lifetime Value)

از دیگر اصطلاحات بازاریابی آنلاین CVL می باشد؛ اگر هدف شما از بازاریابی آنلاین این است که بازدیدکنندگان خود را به مشتری تبدیل کنید، باید همان گونه که بازده سرمایه‌گذاری خود را ارزیابی می‌کنید، ارزش طول عمر مشتری (CLV) خود را نیز در نظر بگیرید. اگر تنها سود بدست آمده از تراکنش اولیه را در نظر بگیرید، مانند این است که شما ارزش کمپین بازاریابی خود را هم دست ‌کم می گیرید.

برای مثال، ممکن است پس از اینکه برای کمپین خود هزینه کردید، میزان فروش اولیه شما همانند قبل ادامه پیدا نکند و باعث از دست رفتن تمام تلاش ها و هزینه های بازاریابی شما شود. اما اگر این میزان فروش ادامه داشته باشد، اوضاع کاملا متفاوت خواهد بود.

ارزش طول عمر مشتری (CLV – Customer Lifetime Value)

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO – Conversion Rate Optimization)

از دیگر اصطلاحات بازاریابی آنلاین که بسیار هم مهم می باشد، بهینه ‌سازی نرخ تبدیل (CRO) است و یک مبحث تخصصی در حوزه بازاریابی اینترنتی است که روی جذب کاربران آنلاین، برای انجام بررسی های مختلف و یا ایجاد یک سفارش آنلاین، تمرکز دارد. متخصصان توصیه می‌کنند که طراحی، محتوا و کارکرد وب سایت خود را به گونه ای تغییر دهید که پیام شما به راحتی قابل درک باشد، توجه مخاطبانتان را جلب کند و همچنین آن ها را به ثبت سفارش ترغیب نماید؛ بنابراین توجه به این نکته برای رسیدن به موفقیت بسیار مهم است.

بسیاری از شرکت‌ها علی‌ رغم داشتن محصولات و خدمات فوق‌العاده، در بازاریابی اینترنتی شکست می‌خورند. زیرا آن‌ها نمی توانند به خوبی پیام خود را به مخاطبانشان منتقل کنند و اغلب باعث سردرگمی آن‌ها می‌شود. به عنوان مثال، افرادی را در نظر بگیرید که می‌ خواهند در یک نظرسنجی شرکت کنند، اما نحوه تکمیل فرم برای آن وب سایت را نمی دانند. بنابراین، در تکمیل فرم ناکام خواهند بود و وبسایت را ترک خواهند کرد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO – Conversion Rate Optimization)

دعوت به انجام عمل (CTA – Call To Action)

CTA از مهمترین اصطلاحات بازاریابی آنلاین است؛ مخصوصا اگر وبسایت شما فروشگاهی باشد. حتما می دانید برای اینکه فروش بالایی داشته باشید، باید به درستی بتوانید از مشتریان خود تقاضا کنید تا محصولات یا خدمات شما را سفارش دهند؛ این موضوع در بازاریابی اینترنتی نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است. به همین دلیل هر صفحه ای از وب سایت که با هدف تبدیل بازدید کنندگان به مشتریان طراحی شده‌است، به یک بخش CTA (دعوت به انجام عمل) قوی نیاز دارد.

اگر CTA شما جذاب نباشد، در نتیجه شما قدرت کافی برای جلب توجه مخاطبان و جذب آن‌ها را نخواهید داشت. به همین دلیل است که یک متخصص حرفه‌ای در بازاریابی اینترنتی باید با شما کار کند تا بتوانید پیشنهادات جذابی برای بازدید کنندگان خود ارائه کنید، به گونه ای که آن ها نتوانند به سادگی این پیشنهادات را نادیده بگیرند.

دعوت به انجام عمل (CTA – Call To Action)

شاخص عملکرد کلیدی (KPI – Key Performance Indicator)

اغلب کمپین های ضعیف در بازاریابی اینترنتی معیارهای مختلف زیادی را در نظر می‌گیرند؛ و یا حتی ممکن است معیارهای غلطی را هم بررسی کنند. یک شاخص عملکرد کلیدی (KPI) معیاری است که قابل اندازه ‌گیری بوده و در عین حال برای کمپین شما بسیار مهم است. به عنوان مثال در بازاریابی تولیدی، یک KPI آشکار، ضروری و مهم، بررسی “نرخ تبدیل” است. بدین معنا که در نتیجه تبلیغات بازاریابی شما چه کسانی با شما ارتباط برقرار کرده اند. علاوه بر این، جهت شناسایی KPI های مختص کمپین خود، باید اطمینان حاصل کنید تا حتما امکان اندازه‌گیری دقیق آن ها وجود داشته باشد.

شاخص عملکرد کلیدی (KPI – Key Performance Indicator)

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC – Pay Per Click)

پرداخت در ازای هر کلیک (PPC) یک روش بازاریابی اینترنتی بسیار موثر است که بیشتر بر روی گوگل اد وردز (Google AdWords) تمرکز دارد. در مدل PPC، هدف این است که وقتی افراد در مورد محصول شما جست‌وجو می کنند، تبلیغ شما در گوگل نمایش داده شود؛ و اگر فردی روی صفحه آگهی شما کلیک کند، به ازای آن شما پول پرداخت خواهید کرد.

پرداخت به ازای هر کلیک (PPC – Pay Per Click)

تجربه کاربری (UX – User Experience)

تجربه کاربری (UX) یک زمینه‌ تخصصی در طراحی دیجیتال است که بخشی از آن، بر روی طراحی وب سایت‌هایی که ساده و کاربر پسند باشند، تمرکز دارد. CRO یکی از جنبه های UX می‌باشد، اما در اصل UX با طراحی کلی صفحات و وب سایت‌ها درگیر است. موضوعاتی همچون نحوه هدایت کاربران بین صفحات وب سایت (Navigation) و میزان تعامل وب سایت شما با دیگر پلتفرم های آنلاین مانند سایر حساب‌های شبکه‌های اجتماعی شرکت؛ از جمله مواردی به حساب می آیند که در این حیطه جای می‌گیرند.

یک طراحی ضعیف UX می تواند باعث شکست بسیاری از فعالیت‌های بازاریابی اینترنتی شما شود. برای مثال، هنگامی که سرعت لود شدن صفحه بسیار کند است، یا جهت‌یابی (Navigation) سایت به شدت پیچیده است، قطعا بازدید کنندگان پس از مدت زمان اندکی وب سایت را ترک خواهند کرد.

تجربه کاربری (UX – User Experience)

به هیچ وجه نمی توان ادعا کرد که این بلاگ فهرستی کامل از تمامی اصطلاحات بازاریابی آنلاین یا دیجیتال مارکتینگ است، اما این هفت مورد که توضیح داده شد از مهمترین آن ها بوده که قطعا تاثیر زیادی بر روی کسب و کارها دارند و می توانند پاسخی به این سوال باشند که آیا کمپین بازاریابی اینترنتی فعلی یا بعدی شما موفق خواهد شد یا خیر. اکنون، شما هم اطلاعاتی در زمینه اصطلاحات بازاریابی آنلاین کسب نموده اید و می توانید به منظور رونق هرچه بیشتر کسب و کار خود آن ها را مورد توجه قرار داده و به کار ببرید.

منابع:

hubspot

classy.org

econsultancy.com

هیچ دیدگاهی تا این لحظه ثبت نشده است


درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

09141408052
09128309980

آدرس

تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶ آذر
ارومیه: خیابان استادان، مجتمع ایران زمین
İstanbul:Bahçelievler Prime İstanbul Residence 1. Asena sokak

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.