Skip to content

سئو محلی (Local SEO) چیست؟

سئو محلی

مقدمه 

ما در این مقاله سعی بر آن داریم که در ابتدا با مفهوم سئو محلی آشنا شویم و سپس با بررسی آن و تمامی نکات مکمل و مرتبط با این حیطه، شما را در این مسیر راهنمایی کنیم تا بتوانیم در رونق کسب و کار شما سهیم باشیم.

شما میتوانید برای طراحی سایت و شروع کسب و کار آنلاین خود به وبسایت ریکان تک مراجعه کنید و سپس از طریق تماس با همکارانمان مشاوره و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. همچنین برای بالا بردن رتبه سایت و افزایش بازدید و کلیک سایت می‌توانید از خدمات سئو در ارومیه ریکان تک نیز استفاده کنید.

سئو محلی چیست؟

اگر کسب و کار شما وابسته به مکان فیزیکی و منطقه جغرافیایی شما می باشد، بهترین روش برای دیده شدن و شناخته شدن سئو محلی یا Local SEO میباشد. سئو محلی به عبارتی یک بازاریابی محلی تلقی می‌شود که در صفحه نتایج گوگل (SERP) شما را به عموم مردم معرفی می کند.

در سئو محلی، گوگل با شناسایی IP  کاربر موقعیت مکانی وی را شناسایی می کند و بر این اساس او را در نتایج گوگل قرار می‌دهد. تمامی مراحلی که باعث شناساندن IP کاربر به خزنده ها و یا ربات های گوگل می‌شود، سئوی محلی محسوب می‌شود.

بطور کلی سئو محلی باعث بیشتر دیده شدن کسب و کار های  شما می‌شود، البته گاهی هم ممکن است ربات های گوگل دچار خطا شوند در این صورت از خاموش بودن وی پی ان خود اطمینان حاصل فرمایید.

به‌طور مثال زمانی که می‌خواهید به عنوان کاربر با توجه به نیاز خود در گوگل واژه طراحی سایت در ارومیه را جستجو کنید، ربات های گوگل با توجه به IP موقعیت شما نزدیک ترین شرکت ها را برای شما در صفحه نتایج گوگل به نمایش می‌گذارد که اغلب افراد نتایجی که در Google Pack دیده می‌شوند را انتخاب می‌کنند.

مزایای سئو محلی چیست؟

اکنون که با مفهوم عبارت سئو محلی آشنا شده ایم، بهتر است به بررسی مزایای سئو محلی بپردازیم تا هرچه بیشتر اهمیت آن را  درک کنیم.

 1. دسترسی بیشتر و راحت تر مخاطبان با ما همراه با صرفه جویی در زمان

زمانی که کاربر محلی نیاز خود را در گوگل جستجو می‌کند اگر برند و یا کسب و کار شما در لوکال پک دیده شود، احتمال مراجعه فرد به سایت شما بیشتر است. 

 1. افزایش نرخ تبدیل 

زمانی که تعداد کلیک شما افزایش یابد بالطبع تعداد مشتریان هدف شما نیز رو به رشد خواهد بود. نرخ تبدیل یعنی تبدیل مشتریان بالقوه شما به مشتریان بالفعل. ناگفته نماند برای هر کسب و کار و صنفی بهتر است هدف خاصی را دنبال کند. برای درک بهتر این موضوع به بررسی چند مثال پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

 • سایت مرتبط با فروش لوازم خانگی، پوشاک، آرایشی و بهداشتی با هدف فروش بیشتر.
 • سایت های مرتبط با ترجمه مقالات با هدف فروش بیشتر خدمات.
 • سایت های خبری با هدف افزایش ثبت نام در سایت.
 • و… 
 1. برندینگ و جلب اعتماد مشتریان

با سئو محلی می‌توانید کسب و کار خود را به یک برند خوب و همه گیر تبدیل کنید.

 1. افزایش ترافیک سایت

در واقع منظور از این اصطلاح، افزایش تعداد بازدیدکنندگان است که روزانه وارد یک سایت می‌شوند. افزایش ترافیک سایت می‌تواند هم بصورت انلاین و هم به صورت افلاین صورت بگیرد. تشویق افراد برای بازدید از یک سایت از طریق شبکه های اجتماعی باعث افزایش ترافیک یک سایت بصورت آنلاین و تشویق افراد از طریق کارت ویزیت، افزایش ترافیک سایت بصورت آفلاین است.

 • انواع افزایش ترافیک سایت

اگر افزایش ترافیک سایت از طریق سایتهای آگهی رایگان و یا تبادل رایگان و یا رسانه های اجتماعی باشد ترافیک رایگان نامیده می‌شود. اما اگر برای انجام تبلیغ هزینه ای پرداخت کنیم همانند تبلیغ کلیکی(PPC) و یا تبلیغ زمان دار و یا نمایشی(PPI) تبلیغ، تبلیغات پولی نامیده می‌شود.

سئو محلی

بهترین تکنیک های سئو محلی

در این بخش به بررسی بهترین و موثرترین تکنیک های سئو محلی می‌پردازیم، تا با اجرایی کردن این عوامل بتوانید بهترین نتیجه را از سئوی محلی خود دریافت کنید. 

 1. تایید کسب و کار در گوگل
 2. درج تمامی اطلاعات تماس و اطلاعات تکمیلی در تمامی صفحات مرتبط در سایت.
 3. نقشه گوگل را در سایت خود برای دسترسی آسان و همچنین ربات های گوگل قرار دهید.
 4. برای نشان دادن آدرس کسب و کار خود از تگ های گوگل استفاده کنید.
 5. مرتبط با کسب و کار خود، اسنیپت های با ارزش را پیدا کنید.
 6. بهینه سازی تگ های سایت و محتوا برای بهبود سئو سایت
 7. بهینه سازی تصاویر بر اساس اصول سئو (با بهینه سازی تصاویر می‌توانید در سئو محلی پیشرفت کنید. نام شهر و منطقه خود را در بخش Alt text  یادداشت کنید.)
 8. طراحی صفحه جداگانه برای هر یک از شعبه های موجود
 9. سایت کسب و کار خود را در دایرکتوری های معتبر محلی خود ثبت کنید.
 10. دریافت کامنت از سوی مشتریان
 11. فعالیت مداوم در شبکه های اجتماعی کسب و کار
 12. ریسپانسیو بودن سایت ها
 13. کلمات کلیدی خود را به صورت محلی انتخاب کنید.
 14. ایجاد لینک سازی های محلی از طریق سایت هایی همچون خبرگزاری های محلی

چگونه می‌توانیم با سئو محلی در رتبه بالایی قرار بگیریم؟

با استفاده از عوامل زیر می‌توانیم با سئوی محلی در رتبه بالایی قرار بگیریم:

 1. Google business account
 2. Social signals
 3. Link signals
 4. On-page signal
 5. Mobile friendly
 6. Review signals
 7. External.loc signals
 8. Personalization

الگوریتم سئوی محلی چگونه کار می‌کند

رفتار برنامه های کامپیوتری برای نمایش نتایج در صفحه SERP گوگل را الگوریتم می‌گویند. یعنی اینکه برنامه کامپیوتری طی مراحلی تصمیم بگیرد برای عبارت جستجو شده چه نتایجی را برای شما نشان دهد. اگر عبارت جستجو شده شما دارای نتایج محلی باشد به علت اعمال فیلترهای مربوطه کار سخت تر می‌شود.

حال می‌خواهیم به عواملی که در نمایش نتایج محلی تاثیر دارند بپردازیم:

 1. مرتبط بودن 

مرتبط بودن در مقاله پیش رویتان یعنی نتایج گوگل با عبارت جستجو شده توسط کاربر ارتباطی دارد؟ برای این منظور گوگل نباید کسب و کار غیر مرتبطی را به کاربر نمایش دهد. گوگل برای یافتن بهترین نتیجه باید از چندین فاکتور عبور کند که این عوامل عبارتند از:

 • دسته بندی های کسب و کارها که باید مرتبط با آنها انتخاب شوند.
 • استفاده از کلمات کلیدی که در سایتی استفاده شده است. برای کسب و کار محلی باید از کلمات کلیدی محلی نیز استفاده شود به این منظور میتوان نام شهر و منطقه را در عناوین، الت تکست ها و… به کار برد.
 • تولید محتوای محلی و مرتبط با کسب و کار 
 • استفاده از کلمات کلیدی محلی در متا تایتل و متا دیسکریپشن
 • بکار بردن برچسب های اسکیما
 • لینک سازی از سایت های محلی و خبری 
 1. نزدیکی

نزدیکی در این بخش یعنی موقعیت فیزیکی نتایج گوگل به موقعیت شما نزدیک است. قصد افراد از جستجوی محلی، نزدیکی موقعیت آن به کاربر است. نزدیکی فاکتوری است که در رتبه بندی سایت بسیار مهم است پس بسیار مهم است که به گوگل نشان دهید دقیقا در کجا قرار دارید، این فاکتور در سئوی محلی تاثیر گذار نیست ولی مرتبط بودن و برتری در سئوی محلی بسیار موثر هستند. 

 1. برتری و برندینگ 

برتری و برندینگ مرتبط با موضوع ما یعنی نتیجه پیشنهادی گوگل نسبت به رقبا در این کسب و کار برتری دارد. در صورتیکه شما کسب و کار خود را به یک برند تبدیل کرده باشید و دارای اعتبار باشید گوگل شما به کسب و کار و صفحه شما اعتماد می‌کند و هرچه موتورهای جستجو عملکرد صفحه هدف را خوب ارزیابی کند، نتایج حاصل از سئوی محلی بهتر خواهد شد.

حال می‌خواهیم به این نکته بپردازیم؛ چه عواملی باعث می‌شود گوگل کسب و کار ما را به عنوان برند بشناسد و به سایت ما اعتماد کند، در ادامه به عوامل موثر در این بخش ‌بپردازیم:

 • ایجاد لینک های قوی در سایتهای محلی و خبری
 • تولید و انتشار مقالات کاربر پسند محلی
 • قرار گیری در لیست کسب و کار های مرتبط
 • دریافت کامنت و نظرات کاربران
 • ایجاد شبکه های اجتماعی قوی 
 • کسب هرچه بیشتر کاربران آنلاین (فروش آنلاین)
 • و… 
سئو محلی

8 اشتباه رایج در سئو محلی

با قدم های اشتباهی که در مسیر سئو محلی برداشته می‌شود، رتبه کسب و کارها کاهش می‌یابد. پس بهتر است از بروز این اشتباهات جلوگیری کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم.

 1. کد شهر 

در بخش های مختلف سایت که شماره تماسی بابت برقرار ارتباط درج میشود، حتما باید با کد شهر باشد. در صورتیکه کد شهر را وارد نکنید یکی از عوامل موثر در بالا رفتن رتبه سئو محلی را از دست میدهید.

 1. آدرس شرکت 

در صورتی که آدرس شرکت خود را به صورت کروکی در سایت وارد کرده اید گوگل نمیتواند آن را بخواند و شناسایی کند. برای رفع این مشکل آدرس شرکت خود را به صورت متنی نیز وارد کنید.

 1. بالا بردن سرعت سایت

یکی از عوامل بسیار موثر در سئو محلی سرعت لود یک صفحه است. گوگل همیشه می خواهد بهترین نتایج را به کاربران خود ارائه دهد. تجربه کاربری خوب (سرعت لود بالا و محیط کاربر پسند) از عوامل مهم برای موتورهای جستجو است.

 1. عدم فعالیت در شبکه های اجتماعی

برای شناخته شدن بیشتر در بین کاربران و گوگل، فعالیت در شبکه های اجتماعی و درج آدرس در آنها بسیار موثر است. همچنین باید تمامی آدرس شبکه ههای اجتماعی را در سایت خود وارد کرد.

 1. موبایل فرندلی نبودن سایت 

امروزه بیشترین موارد جستجو توسط موبایل ها صورت میگیرد. قبل از انجام تمامی مراحل سئو محلی از موبایل فرندلی بودن سایت خود مطمئن شوید، زیرا در صورتی که موبایل فرندلی نباشد سئوی محلی برای شما هیچ سودی نخواهد داشت.

 1. توجه به کامنت ها و نظرات کاربران

امروزه کاربران بعد از ورود به سایت مورد نظر به بخش نظرات و کامنت کاربران رجوع میکنند تا از تجربیات دیگران در مورد سایت و خدمات آنها مطالعه کنند. در صورتی که  کاربران با بی اعتنایی مدیر سایت و یا نارضایتی بیش از اندازه مشتریان مواجه میشوند تاثیر منفی بر کاربران جدید میگذارد.

 1. نادیده گرفتن تاثیر سئو داخلی بر روی سئو محلی

برای افزایش تاثیر سئوی محلی بر روی سایت، بهتر از تمامی تکنیک های لازم برای سئو داخلی استفاده شود. به عبارتی از کلمات کلیدی هدف محلی استفاده شود، محتوای سایت و وبلاگ ها بهینه شوند و کاربر پسند باشد، سئوی عکس ها انجام گیرد. 

 1. نادیده گرفتن تاثیر سئو خارجی  بر روی سئوی محلی

برای پیشرفت و بهبود بیشتر سئوی محلی خود باید با بررسی و آنالیز رقبا، اقدام به فعالیتهای مرتبط با سئوی خارجی کرد. از جمله موارد موثر در این راستا عبارت است از: ایجاد لینک خارجی دستی، انتشار رپورتاژ با کیفیت در مقایسه با رقبا، انتشار پست مهمان.

دلایلی که نشان می‌دهد سئو محلی باعث جذب مشتریان به سمت کسب و کارهای مختلف شده است

 1. به طور میانگین 64٪ افراد به دنبال کسب و کارهای محلی هستند.
 2. رشد 58 درصدی جستجوهای محلی 
 3. هدفمند بودن فعالیت های مرتبط با سئوی محلی
 4. تبدیل درصد زیادی از مشتریان بالقهوه به مشتریان بالفعل با سئوی محلی
 5. بازگشت سریع سرمایه با سئوی محلی در مقایسه با سایر روش ها
 6. رایگان بودن بسیاری از فرصت های شغلی و کسب و کار
 7. اعتماد بیشتر مشتریان به کسب و کارهای محلی
سئو محلی

چه مشاغلی از سئوی محلی بهترین نتیجه را دریافت می‌کنند

 1. خدمات درمانی
 2. خدمات مرتبط با املاک و مستغلات 
 3. خدمات حقوقی
 4. خدمات پذیرایی
 5. خدمات گردشگری
 6. و… 

ابزار سئو محلی

اگر سایت شما بر پایه وردپرس طراحی شده است می‌توانید از ابزارهای لازم و مرتبط با سئوی محلی استفاده کنید. یکی از افزونه های بسیار موثر و پر استفاده در رابطه با سئوی محلی yoast local seo  می‌باشد. البته ناگفته نماند که نصف این افزونه ضرورتی ندارد اما به شما یادآوری می کند تمامی موارد اطلاعاتی کسب و کار از جمله نام و نام خانوادگی، شماره تماس، آدرس و… وارد شود.

تفاوت سئو و سئوی محلی چیست؟

فعالیت های سئو در مقیاسی بزرگتر مانند مقیاس کشوری و یا جهانی انجام می‌شود، اما فعالیت های سئوی محلی در مقیاسی کوچکتر مانند یک شهر و یا یک منطقه انجام می‌گیرد و جامعه آنها با هم تفاوت بسیار زیادی دارد.

ریکان تک

شرکت ریکان تک با ارائه بهترین و بروز ترین امکانات، همراه شما در گسترش کسب و کارتان خواهد بود. این شرکت با نیروهای جوان و خلاقی که دارد کاربر پسندترین راهبرد ها را به شما پیشنهاد می‌دهد و شما با توجه به اولویت و خواسته هایتان می‌توانید از آنها استفاده کنید.

هیچ دیدگاهی تا این لحظه ثبت نشده است


درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

09141408052
09128309980

آدرس

تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶ آذر
ارومیه: خیابان استادان، مجتمع ایران زمین
İstanbul:Bahçelievler Prime İstanbul Residence 1. Asena sokak

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.