Skip to content

نیچ مارکتینگ چیست و چگونه گوشه بازار را از آن خود کنیم؟

نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ یا جا‌ویژه چیست؟

مفهوم لغوی نیچ niche تو رفتگی در دیوار، گوشه دیوار است، تلفظ عمومی این عبارت در فارسی نیچ مارکتینگ می‌باشد ولی درست تر آن نیش مارکتینگ است. همچنین معادلی نیز برای آن در فارسی وجود دارد به نام جاویژه! حال نیچ مارکتینگ چه مفهومی دارد؟ یا اصلا چرا برخی شرکت های تولیدی یا عرضه کننده خدمات و محصولات گوشه بازار را برای ادامه حیات کسب و کارشان برمی گزینند؟

در این مقاله ریکان تک، قصد داریم که به نیچ مارکتینگ به طور کامل بپردازیم، با ما همراه باشید.

هدف از نیچ مارکتینگ چیست؟

روش‌های متنوع و بسیار زیادی برای بازاریابی و ایجاد بازار کار وجود دارد، برخی نیز معتقدند که به دنبال آن دسته از کسب و کارها باید رفت که اقلیت و یا موضوعاتی مهم هستند ولی کمتر برایشان خدمات، کالا و اطلاعات در دسترس قرار دارد.

در هر حوزه ای از صنعت، فناوری، هنر، علم و … گوشه ای وجود دارد که به آنها یا پرداخته نمی‌شود و یا کمتر کسی به آن موضوعات اهمیت می دهد و برایش محصولی (اعم از کالا یا خدمات) تولید می کند.

برای مثال می توان به تولید کالاهایی برای افراد چپ دست، ایجاد خدمات و یا کالاهایی برای افراد دارای معلولیت، محصولات رژیمی برای کسانی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند و… اشاره کرد.

پس نتیجه می‌گیریم که نیچ مارکتینگ در واقع نیازسنجی از گروه خاصی از مردم و یا حتی دیگر موجودیت ها (حیوانات، گیاهان و …) می‌باشد و با توجه به آن نیازها پلن هایی برای تولید کالا یا خدمات طراحی شده و سپس وارد فاز اجرایی شود و یا اینکه کسب و کار به سمت گوشه بازار که مختص یک قشر خاص است هدایت شود!

نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ می‌تواند بنا به دلایل زیر متفاوت باشد

 • منطقه جغرافیایی
 • شیوه زندگی
 • مناسبت ها
 • حرفه
 • فرهنگ
 • فعالیت یا عادات
 • رفتار – اخلاق
 • میزان جمعیت
 • میزان نیاز با توجه به جمعیت کل
 • کاهش یا اضافه شدن ویژگی ها

مزایای نیچ مارکتینگ

فایده بازاریابی گوشه ای یا نیچ مارکتینگ این است که به برندها این امکان را می دهد که خود را از رقبایشان متمایز کنند، به عنوان یک مرجع منحصر به فرد ظاهر شوند و آوازه عمیق تری در میان یک مجموعه مشخص از مشتریان داشته باشند. برند ها به جای اینکه با بسیاری از مارک های دیگر که همان نوع محصول یا خدمات را ارائه می دهند مخلوط شوند، یک مارک تجاری خاص و ویژه برای برجسته سازی، ارزشمندتر نشان دادن کالا یا خدمات خود، رسیدن به پتانسیل رشد کسب و کار و ایجاد ارتباط قوی تر و طولانی مدت با مشتری ایده آل خود می‌توانند ایجاد نمایند.

نیچ مارکتینگ

نمونه ای از بازاریابی گوشه ای یا نیچ مارکتینگ

گوشه بازار اغلب بخش‌هایی از صنایع بزرگ هستند. اینجا به ارائه توضیحاتی درباره یک مثال بارز از یک کسب و کار مشهور خارجی پرداخته ایم.

Divvies محصولات گیاهی و بدون آجیل (برای افراد دارای آلرژی)

صدها مارک تجاری وجود دارند که خوراکی های شیرین و غذاهای میان وعده تولید کرده و به فروش می‌رسانند. در حالی که اکثر مردم می توانند از بین ده ها مارک تجاری برای پیدا کردن گزینه هایی که اشتیاق آنها را برآورده می کند انتخاب کنند، گروهی از افراد هستند که نمی توانند. آن دسته از افراد آلرژی یا محدودیت غذایی دارند که مربوط به محصولات حیوانی و آجیل است.

Divvies این بخش کم مصرف یا به اصطلاح گوشه جمعیت کثیر مردم را هدف قرار داده و در صنعت شیرینی و غذایی آنها را ارزیابی کرد و برندی ایجاد کرد که منحصراً این گروه را هدف قرار می داد. فروش کوکی ها و کیک های کوچک یک ایده منحصر به فرد نیست، اما فروش آنها به عنوان گزینه های گیاهی و بدون آجیل باعث تمایز برند Divvies از دیگر برند ها در یک بازار از قبل اشباع شده می‌باشد و به آنها امکان می دهد تا در مرکز توجه باشند و در نتیجه یک مشتری وفادار ایجاد کنند.

نیچ مارکتینگ

چگونه گوشه بازار را از آن خود کنیم؟

پس از دیدن چند نمونه، برای شناسایی فرصت های بازاریابی خرد در صنعت خود بهتر تجهیز خواهید شد.
برای یافتن و بیرون کشیدن ایده برای دسترسی به نیچ مارکتینگ در یک موقعیت درست ۴ مرحله زیر را طی کنید.

1. نقاط قوت و علایق خود در بازار را شناسایی کنید

با در نظر گرفتن آنچه شما ارائه می دهید و آنچه در آن مهارت دارید شروع کنید. بهترین استراتژی‌های بازاریابی در نقاط قوت و چشم اندازهای منحصر به فرد برند شما نقش دارند. بنابراین در مورد ویژگی های خاص و استثنایی برند، تیم و پیشنهادات خود، تأمل کنید.

بهترین استراتژی‌های بازاریابی در نقاط قوت و چشم اندازهای منحصر به فرد برند شما نقش دارند.

همچنین، سوالات زیر را در بررسی گوشه بازار مدنظر خود همواره به یاد داشته باشید

 • در نیچ مارکت خود چه مشکلات خاصی را می‌توانید حل کنید؟
 • چه مشکلاتی را می توانید بهتر از رقبا حل کنید؟
 • به طور ویژه در چه قسمت برتری دارید؟
 • درباره چه چیزهایی اطلاعات زیادی دارید؟
 • شما و تیمتان در نیچ مارکتینگ دوست دارید به چه کسی/کسانی خدمت کنید؟

2. تحقیقات صنعتی در بازار هدف انجام دهید

هنگامی که درباره نوع بازاریابی تخصصی که می خواهید انجام دهید ایده ای کسب کنید، نیاز به تحقیقات  گسترده و منسجم دارید که این یک مرحله درست و منطقی است. یک تجزیه و تحلیل رقابتی انجام دهید تا ببینید آیا رقبایی در این فضا وجود دارند و در صورت وجود، آنچه که آن برندها در حال انجام هستند را ارزیابی نمائید.

همچنین بررسی کنید که آیا هدفی در گذشته وجود داشته که دیگران از آن غافل شده اند یا خیر و آیا تقاضای مشروع برای آن همچنان وجود دارد؟

3. مشتری ایده آل خود را شناسایی کنید

روش دیگر برای به دست آوردن بینش و ایجاد جرقه برای جاویژه این است که از نزدیک به مخاطب مورد نظر خود نگاه کنید و آنچه را که آنها واقعاً می خواهند و نیاز دارند شناسایی کنید. آشنایی با مشتری ایده آل خود می تواند به شما در ارائه کالا، خدمات یا پیام درست و بهتر کمک کند.

ابزار الکسا برای شناختن بهتر مشتریان

برای تحقیق درباره مخاطبان ایده آل خود، از ابزار همپوشانی مخاطبان Alexa استفاده کنید (یک دوره رایگان داراست) به سایت خود یا سایتی وارد شوید که مخاطبانی دارد که دوست دارید به آنها دسترسی پیدا کنید. این ابزار به شما کمک می کند وب سایت های مشابه مخاطبان را به اشتراک بگذارید و نیاز و علایق آنها را کشف کنید. از آنجا می توانید به دنبال سرنخ هایی باشید که به شما بگویند مخاطب ممکن است به چه چیز دیگری علاقه مند باشد. شما می توانید راه های تمرکز بر نیازهای مشتری ایده آل خود را شناسایی کرده و فرصت هایی را برای بازاریابی آنچه که شما ارائه می دهید پیدا کنید.

نیچ مارکتینگ

4. انتخاب، آزمایش، تنظیم و تکرار استراتژی بازاریابی

مانند اکثر استراتژی های بازاریابی، شما نمی توانید فقط یک کمپین بازاریابی ویژه ایجاد کنید و تصور کنید که به نتایج دلخواه می رسید. شما باید ایده اولیه خود را آزمایش کنید، نتایج را مرور کنید و مطابق با آن پیشروی کنید.

ممکن است متوجه شوید که اولین ایده شما برای جاویژه موثر واقع نشده است، اما یک تغییر ساده می تواند به نقطه موفقیت منجر شود که توجه مخاطبان را به خود جلب می کند و مشتریان مادام العمر و وفادار را به دنبال دارد.

گوشه بازار خود را هدف قرار دهید و به آن دست یابید!

اگر در نیچ مارکتینگ فعالیت نکرده اید، زمان آن فرا رسیده است که این روش را به عنوان وسیله ای برای ارتباط با یک زیر مجموعه کوچک، اما وفادارتر از مشتریان کشف کنید.

نیچ مارکتینگ

نتیجه نهایی ویژه

خب بعد از همه این چیزهایی که گفته شد، به این نتیجه می‌رسیم که بازاریابی اقسام مختلفی داراست و قرار نیست کسب و کاری که با روش بازاریابی تلفنی به درآمد هنگفت و مشتریان هدف رسیده است، کسب و کار دیگری هم با همان روش به موفقیت برسد. بازاریابی گوشه ای یا نیچ مارکتینگ نیز می‌تواند روش موثری در برندینگ و بازارایابی باشد به شرط آن که محصول تولیدی (کالا یا خدمات) خاص و به طور صحیح نیاز مشتری را برطرف کند.

می‌توانید به مقاله برندینگ  مراجعه نموده و آن را مطالعه کنید، همچنین می‌توانید در قسمت کامنت سوالات خود مربوط به برندینگ و بازاریابی را با ما در میان بگذارید.

هیچ دیدگاهی تا این لحظه ثبت نشده است


درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

09141408052
09128309980

آدرس

تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶ آذر
ارومیه: خیابان استادان، مجتمع ایران زمین
İstanbul:Bahçelievler Prime İstanbul Residence 1. Asena sokak

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.