Skip to content

همه چیز درباره گوگل پنالتی (آپدیت 2021)

everything about google penalty

در بازی فوتبال داور زمانی پنالتی می گیرد که شما در محوطه جریمه خطایی مرتکب شوید. گوگل نیز دقیقا مانند داور فوتبال زمانی پنالتی می گیرد که وبمستر یا صاحب سایت در صفحات اینترنتی دچار خطایی شود یا از تکنیک های سئو کلاه سیاه برای بهبود رتبه سایت استفاده کند. بنابراین نوع خطایی که انجام می شود متفاوت می باشد و بسته به نوع خطا نیز گوگل جریمه ای را برای سایت در نظر می گیرد.

نتیجه کلی پنالتی گوگل این است کاربران هدف نمی‌توانند سایت را پیدا کنند در نتیجه آمار بازدید سایت و میزان فروش به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد. در این مقاله می خواهیم که شما را با گوگل پنالتی، انواع پنالتی گوگل، ابزارهای تشخیص سریع و علت های پنالتی شدن سایت آشنا کنیم. 

همه چیز درباره گوگل پنالتی

گوگل پنالتی

زمانی که گوگل در سال 1998 راه اندازی شد یک موتور جست و جو خام و ضعیفی بود که مدام با بروزرسانی هایی که انجام می داد تبدیل به یک غول جست و جو شد و هدفش از اولین روز شروع به کارش تا کنون این بود که بهترین و مرتبط ترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. بنابراین تمامی بروزرسانی هایی که انجام می داد نیز در راستای همین هدف بود و اکنون پس از گذشت حدود 23 سال گوگل با کمک بروزرسانی الگوریتم هایش و رفع نواقص موجود تبدیل به یک موتور جست و جو بی نقصی شده که هیچ رقیب جدی ندارد.

این الگوریتم هایی که گوگل پیشرفتش را مدیون آن ها است با شناسایی و جریمه کردن سایت های متخلف کمک بزرگی به کاربران و گوگل در جهت نمایش هرچه مرتبط تر نتایج کردند. 

هنگامی که سایتی توسط گوگل پنالتی می شود یا از صفحه نتایج گوگل حذف می شود یا اینکه رتبه سایت برای کلمات کلیدی هدفمند به طور شدید کاهش می یابد در نتیجه آمار ترافیک و درآمد سایت به شدت کاهش می یابد.

انواع جریمه‌های گوگل

پیشتر گفته شد که الگوریتم های گوگل می توانند سایت های متخلف را شناسایی و جریمه کنند اما همیشه این طور نیست که تمامی سایت ها به کمک الگوریتم ها و یک سری کدهای از پیش نوشته شده جریمه شوند بعضی از سایت ها نیز متناسب با تخلفی که انجام داده اند به صورت دستی جریمه می شوند پس در حالت کلی گوگل از 2 طریق سایت ها را جریمه می کند: 

1- به صورت دستی: تخلفاتی که به صورت شکایت و نقض حقوق کپی رایت باشد یا متخصصان سئو کلاه سیاه باعث تخلفی شوند که ربات های گوگل قادر به شناسایی نباشد آنگاه کارشناسان گوگل وارد عمل شده و وبسایت های مشکوک را با متدهای پیشرفته مورد بررسی قرار می دهند.

2-به کمک الگوریتم‌ها و ربات‌های هوشمند: بیشتر از 70 درصد کل خطاهایی که وب سایت ها انجام می دهند توسط ربات های گوگل قابل شناسایی هستند و این ربات ها هستند که آدرس سایت های متخلف را ثبت کرده و متناسب با خطای سایت جریمه ای نیز در نظر میگیرند لازم بذکر است هیچ گونه دخالتی از سمت کارشناسان گوگل انجام نگرفته و تمام این پروسه را ربات های گوگل انجام می دهند. دو مورد از معروفترین الگوریتم های گوگل که کمک شایانی در شناسایی و پنالتی سایت ها می کنند عبارتند از: 1- الگوریتم پاندا  2-الگوریتم گوگل

البته در کنار آشنایی با الگوریتم های پاندا و پنگوئن شما می توانید با مراجعه به صفحات الگوریتم سندباکس، الگوریتم رنک برین و ماه عسل گوگل با سایر الگوریتم های گوگل نیز آشنا شوید.

الگوریتم های پاندا و پنگوئن گوگل

الگوریتم پاندا و گوگل پنالتی

پاندا، یک اسم رسمی است که کمپانی گوگل برای الگوریتم خود انتخاب کرده است و وظیفه اصلی آن مبارزه با محتوای کوتاه و بی کیفیت و بی ارزش می باشد. گوگل الگوریتم پاندا را از سال 2011 به کار انداخت و برای زبان فارسی نیز این الگوریتم از سال 2013 اثرگذار بود. از زمان راه اندازی تاکنون این الگوریتم پیوسته در حال بروزرسانی بوده و به قدر بسیار زیادی نیز توسعه یافته است.

الگوریتم پاندا شانس نمایش سایت هایی که محتوای بی کیفیتی تولید می کنند را به شدت کاسته و در عوض به سایت هایی که محتوای منحصربفرد و با کیفیتی تولید می کنند فرصت دیده شدن بیشتری می دهد. نحوه کار این الگوریتم در ابتدا به این صورت بود که محتوای کل صفحات یک سایت را بررسی می کرد ولی با بروزرسانی هایی که انجام گرفت بیشتر به هر صفحه از سایت توجه می کرد. البته ناگفته نماند که گوگل معیارهای مختلفی برای کیفیت مطالب یک سایت در نظر گرفته که اصلی ترین آن میزان رضایت کاربران می باشد. 

از زمانی که الگوریتم پاندا شروع به کار کرد سایت های بسیار زیادی را در معرض خطر پنالتی قرار داد تا اینکه اکثر سایت ها به تغییر محتوای سایت خود و بازسازی صفحات پرداختند تا در امان بمانند ولی بعضی از سایت ها نسبت به این الگوریتم بی تفاوت بودند و شامل تنزل رتبه شدند، سایت هایی که بی تفاوت نسبت به این الگوریتم گوگل بودند حداقل یکی از مشکلات زیر را داشتند:

 • طراحی نامناسب و زشت
 • تبلیغات آزاردهنده
 • تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در صفحه
 • رعایت نکردن نکات ویرایشی و نگارشی
 • استفاده از عبارات و ترکیب های تکراری
 • پایین بودن ارزش و کیفیت محتوا
 • عدم هماهنگی عبارت جستجو با محتوا
الگوریتم پاندا گوگل

الگوریتم پنگوئن و گوگل پنالتی

پس از معرفی الگوریتم پاندا توسط گوگل، نوبت به الگوریتم پنگوئن رسید که در تاریخ 26 مارس سال 2012 گوگل آن را به طور رسمی معرفی کرد. قبل از اینکه گوگل الگوریتم پنگوئن را معرفی کند، موتور جستجو بیشتر به تعداد لینک های یک سایت اهمیت می داد و هر مدیر سایتی که تعداد لینک های بیشتری را به سایتش اختصاص داده بود در رتبه های بالای نتایج جستجو قرار می گرفت. اما با معرفی الگوریتم پنگوئن روش کار به کلی فرق کرد.

این الگوریتم با هر گونه لینک سازی غیر طبیعی و اسپم که در جهت بهبود رتبه سایت در موتور جستجو باشد مبارزه می کند. 

شیوه کارش نیز بدین شکل است که در فواصل زمانی معینی به سایت های اینترنتی مراجعه می کند و اگر در آن ها آثاری از لینک سازی های اسپم و غیرطبیعی باشد، سایت ها را جریمه می کند. در ابتدای کار که تازه معرفی شده بود فقط به لینک های دریافتی سایت ها توجه می کرد ولی با گذشت زمان و بروزرسانی های متعدد اکنون به لینک های خروجی و همچنین لینک های داخلی آن ها نیز توجه می کند. 

البته لازم بذکر است که الگوریتم پنگوئن بغیر از وظیفه اصلی خود که بررسی سلامت لینک سازی سایت است یک وظیفه جانبی دیگر نیز بر عهده دارد و آن هم مبارزه با تکرار کلمه کلیدی است. در گذشته سایت های بسیاری بودند که در جهت تسهیل در افزایش رتبه صفحات سایت خود کلمه کلیدی صفحه را بسیار زیاد تکرار می کند و به اصطلاح صفحات سایت را با کلمه کلیدی بمباران می کردند ولی این پنگوئن بود که جلوی این کار را گرفت و سایت هایی که از این روش استفاده می کردند را جریمه کرد.

در گذشته بگونه ای بود که سایتی که توسط پنگوئن پنالتی می شد باید مدیر سایت تمامی خطاهایی که در سایتش گرفته شده بود را رفع می کرد و منتظر بازدید مجدد پنگوئن از سایت می نشست و گاها این انتظارها 1- 2 سال نیز طول می کشید و باید 2 سال با کاهش ترافیک و گوگل پنالتی سر می کرد تا بالاخره روزی پنگوئن مجددا از سایت بازدید کند و جریمه های خود را پس بگیرد.

ولی گوگل با آخرین بروزرسانی های پنگوئن قابلیت real time را به این الگوریتم افزود تا این صبر کردن های بیهوده از بین برود و در همان لحظه، فاکتورهای موجود در وبسایت ها را بررسی کند. طی این فرآیند ممکن است سایتی گوگل پنالتی شود یا از جریمه رهایی یابد. 

الگوریتم پنگوئن گوگل

20 دلیل مهم جریمه شدن توسط گوگل

1. استفاده از تکنیک Cloaking یا پنهان‌سازی محتوا از دید گوگل

روشی که در سئو کلاه سیاه بسیار مرسوم شده cloaking یا پنهان کاری می باشد البته شاید برخی افراد این تکنیک را به نام های ریدایرکت مخفیانه یا sneaky redirects هم بشناسند. این تکنیک به دو روش انجام می پذیرد. در روش اول محتوایی که برای گوگل نمایش داده می شود متفاوت است از محتوایی که برای کاربران دیده می شود. بدین صورت که متقلبان به گوگل یک صفحه جداگانه ای معرفی می کنند که اعتبار و کیفیت بالایی دارد ولی زمانی که کاربر بر روی لینک آن صفحه کلیک می کند وارد صفحه ای جداگانه می شود که این صفحه از دید گوگل مخفی مانده است.

با این روش مدیر سایت نیازی به تولید محتوای با کیفیت ندارد و فقط عنوان صفحه را برای گوگل معرفی می کند و محتوای آن را از دیدگاه گوگل پنهان می کند.

تکنیک پنهان سازی محتوا یا cloaking

2. استفاده از تکنیک  Cloaking: First Click Free policy

روش دوم تکنیک cloaking درست برعکس روش اول است یعنی به این صورت که در روش اول متقلبان محتوا را از دید گوگل پنهان می کردند و فقط کاربر قادر به مشاهده محتوا بود ولی در روش دوم محتوا را از دید کاربر مخفی می کنند و فقط ربات های گوگل می توانند این گونه صفحات را رصد کنند و کاربران برای مشاهده آن مطالب باید در بخش خبرنامه سایت عضو شوند یا در سایت ثبت نام کرده و وارد پنل کاربری شوند. این اقدام برخلاف قوانین گوگل است و سایت هایی که از دو روش تکنیک cloaking استفاده کنند پنالتی خواهند شد.

3. هک شدن و یا ناامن شناخته شدن یک وب سایت

هک شدن سایت علاوه بر مشکلاتی که برای برنامه نویسان و مدیران سایت دارد منجر به افشای اطلاعات مهم سایت و کاربران نیز می شود و در کنار این ها انتظار جریمه شدن از طرف گوگل را نیز باید داشت. این کار google  صرفا یک اقدام امنیتی در راستای جلوگیری از سوء استفاده هکرها است. اکنون با این تکنیک گوگل تا حد زیادی از باج گیری و افشا اطلاعات هکرها جلوگیری شده است. 

روشی که گوگل به کمک آن وب سایت های هک شده را شناسایی میکند، بررسی لینک های مخرب و بدافزارهایی است که در قالب هر سایت نیز احتمال دارد وجود داشته باشد. بنابراین لزومی ندارد که یک سایت حتما هک شود تا گوگل آن را پنالتی کند گاها سایت هایی که ناخواسته دارای بدافزار یا لینک های مخربی هستند نیز جریمه می شوند.

4. استفاده از تکنیک متن یا لینک‌های مخفی (Hidden Text and Links)

روش دیگر در سئو کلاه سیاه که منجر به گوگل پنالتی می شود استفاده از روش هایی است که باعث می شود محتوای متنی و لینک های مورد نظر برای کاربران قابل مشاهده نباشد تا بتوان موتورهای جستجو را برای کسب رتبه های بهتر گول زد. جزئیات این روش را گوگل صراحتا در صفحه مربوطه ذکر کرده است.

به عنوان مثال می توان گفت که استفاده از متن هایی با رنگ سفید در زمینه ی سفید رنگ منجر به نادیده شدن متن می شود یا کاهش سایز فونت متن نیز می تواند از دیده شدن متن جلوگیری کند. البته همین کارها را برای متن های لینک دار نیز می توان انجام داد و از دیده شدن آن ها جلوگیری کرد که در این صورت احتمال اینکه گوگل پنالتی شود خیلی زیاد است.

5. گنجاندن بیش از حد کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing

در گذشته به این صورت بود که مدیران سایت و سئوکاران برای اینکه بتوانند یک مقاله یا یک صفحه ی خاصی از سایت را برای موتورهای جستجو بهتر معرفی کنند صفحات را با کلمات کلیدی بمباران می کردند یا به عبارتی خیلی زیادتر از استانداردهای تعریف شده از کلمات کلیدی در صفحات استفاده می کردند و با این کار صفحات مدنظر را در کلمه کلیدی خاص بهتر و هرچه سریعتر به گوگل معرفی می کردند و باعث می شد که رتبه های بهتری نیز به آسانی هرچه تمام کسب کنند.

ولی امروزه با بروزرسانی هایی که گوگل برای الگوریتم های خود انجام داده این کار عملا خلاف قوانین حساب شده و اگر سایتی نیز keyword stuffing انجام دهد با گوگل پنالتی مواجه خواهد شد.

6. استفاده از تکنیک‌های Spamming

بعضی از تکنیک های گفته شده را علاوه بر متخصصان حرفه ای، افراد بی اطلاع نیز انجام می دهند و ناخواسته دچار گوگل پنالتی می شوند. ولی در مبحث اسپم spamming تقریبا همه افرادی که دانش تخصصی مختصری نیز داشته باشند آگاه هستند که یک تخلف عمدی می باشد.

مبحث اسپمینگ بخش های مختلفی دارد منتهی استفاده از تمامی آن ها به پنالتی گوگل ختم می شود. برخی از کارهایی که در حوزه اسپمینگ جای دارند عبارتند از: ارسال بسیار زیاد ایمیل های دروغی و یا تبلیغات غیرواقعی در دیگر سایت ها (مانند کامنت گذاری در سایت ها و شبکه های اجتماعی) و یا تولید محتوای دروغین و هرز و بی کیفیت و …..

7. استفاده از هاست‌های رایگان و اشتراکی

اکثر وب مسترهای تازه کار و نه چندان حرفه ای برای شروع کار خود یک هاست رایگان یا ارزان قیمت را انتخاب می کنند. هاست های رایگان و یا ارزان قیمت جدا از اینکه امکانات کمتری دارند، سرعت و کیفیت نه چندان خوبی نیز دارند ولی این باعث نمی شود که سایت هایی که از این هاست ها استفاده می کنند توسط گوگل پنالتی شوند.

دلیل اصلی جریمه اینگونه سرویس دهنده ها این است که سرویس هایی که ارائه می دهند یک سری تبلیغات نیز بدون اجازه شما به صورت اسپم بر روی سایت شما انجام می دهند.

به عنوان مثال سرویس های وبلاگی رایگان که بدون اجازه شما یک سری لینک هایی را در سایت شما به نمایش می گذارند. یا هاست های رایگان که به هنگام شروع به کار آن ها یک سری پلاگین های مضر اجازه نصب بر روی مرورگر را می خواهند و تا زمانی که شما به پلاگین ها اجازه نصب ندهید اجازه دسترسی به هاست را ندارید.

و در صورت استفاده از هاست های رایگان و دادن دسترسی کامل به هاست، سایت شما پس از مدتی فعالیت سنگین شده و سرعت گذشته را نخواهد داشت و رفته رفته از کار خواهد افتاد.

8. استفاده از ساختار محتوایی غیرمرتبط

یکی از پارامترهای مهم در زمینه سئو، این است که محتوای ارائه شده مرتبط با کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران باشد. این بحث در رابطه با عناوین، هدینگ ها، فرم های سئو و خود محتوای اصلی می باشد. اگر یک مطلب مشخصی را به نگارش درآوردید باید تمامی عنوانی و آدرس صفحه و هدینگ ها و توضیحات متا مرتبط با آن مطلب باشد در غیر این صورت یعنی مدیر سایت سعی در گول زدن کاربران و گوگل با محتوای کذب و نامرتبط داشته است. سرانجام این تکنیک منجر به گوگل پنالتی می شود.

9. بک لینک‌های غیرطبیعی و بیش از حد

یکی از ساده ترین و تاثیرگذارترین روش هایی که مدیران سایت از طریق آن بازدیدهای زیادی را برای سایتشان فراهم می آوردند از طریق بک لینک می باشد. البته بهتر است بدانید که رایج ترین جریمه های گوگل نیز بخاطر همین بک لینک ها می باشد.

به کمک این روش، شما آدرس سایت خود را در ازای هزینه ای مشخص در سایت‌های دیگر قرار می دهید. معمولاً سایت‌هایی که اقدام به فروش چنین سرویسی می‌کنند قبلا توسط گوگل شناسایی و پنالتی شده اند. چون این یک امر کاملا غیرطبیعی است که سایتی که محتوای خاصی در هیچ زمینه ای ندارد از تعداد بسیار زیادی لینک پر شده باشد و به عبارتی تبدیل به مزرعه لینک گردیده است.

اگر مدیر سایتی اقدام به خرید بک لینک کند گوگل سریعا متوجه حجم بالای ورودی از یک منبع مشخص می شود و در نتیجه سایت دچار گوگل پنالتی و افت شدید ترافیک و رتبه می گردد.

10. استفاده بیش از حد از تگ‌های هدینگ

تگ‌های هدینگ یکی از کارسازترین روش‌ها در جهت سئو کردن یک مطلب هستند. استفاده درست از این تگ‌ها بسیار مفید می باشد. در صورت استفاده نادرست از این تگ ها یا استفاده بیش از اندازه باعث جریمه خواهد شد.

گوگل قبلا اعلام کرده بود که محتوای متنی وب‌سایت‌ها باید طبق اصول نگارشی نوشته شوند. استفاده بیش از حد از تگ‌های هدینگ و بزرگ کردن عناوین برای کسب رتبه بهتر روشی غیرقانونی است.

11. داشتن لینک‌های خراب (Broken Links) بسیار زیاد

شما حتما در فضای وب یک بار تجربه داشتید که در یک سایتی بر روی یک لینک کلیک کنید و با خطای 404 مواجه شوید. تعداد اینگونه لینک های خراب اگر در سایت افزایش یابد و مدیر سایت نیز بی تفاوت به این مسئله باشد باعث اذیت کاربران و کاهش بازدید آن ها از سایت مدنظر می شود که سرانجام افت رتبه و گوگل پنالتی را به دلیل بی اهمیت شمردن سایت و راحتی کاربران در بر خواهد داشت.

12. کاهش سرعت سایت و یا از دسترس خارج شدن آن (Down)

گوگل بارها در اطلاعیه های متعددی اعلام کرده است که سرعت لود شدن سایت یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار در رتبه بندی سایت ها می باشد. اگر شما یک سایت بسیار زیبا و گرافیکی با کلی امکانات عالی در جهت راحتی کاربران و محتوای منحصربفردی داشته باشید ولی سرعت لود و بارگذاری سایت پایین باشد کاربران زیادی را از دست خواهید داد و از دست دادن کاربران کاهش رتبه و بازدید را بدنبال دارد که این نیز باعث گوگل پنالتی می شود.

همچنین اگر از هاست های رایگان یا ارزان قیمت استفاده کنید بدلیل کیفیت پایین هاست ها ممکن است زمان بارگذاری سایت افزایش یابد یا به کل سایت در بازه های زمانی کوتاه مدت از دسترس خارج شود و به اصطلاح Down شود که این شرایط نیز دقیقا مانند شرایط کاهش سرعت لود سایت است و نتیجه ای جز گوگل پنالتی بهمراه ندارد.

13. وجود مشکل در فایل Robots.txt

فایل Robots.txt یک فایلی است که وبمستران و سئوکاران آن را برای ربات های گوگل ایجاد می کنند و وظیفه اش این است که دسترسی ربات های گوگل را برای صفحاتی که قبلا توسط سئوکاران درون این فایل درج شده محدود کند.

این یک امر طبیعی در مدیریت سایت است و همه وبمستران از فایل Robots.txt برای بهینه سازی صفحات سایت استفاده می کنند. منتهی اگر زمانی سئوکاران از این روش استفاده بی رویه کنند و آدرس اکثر صفحات سایت را در این فایل بگنجانند و باعث محدود کردن بیش از اندازه ربات های گوگل شوند دچار جریمه می شوند. برای پرهیز از گوگل پنالتی در این زمینه بهتر است با آگاهی و با احتیاط این امر را پیش برد.

14. لینک دادن به سایت‌های مشکوک و هک شده

همانطور که در مبحث بک لینک بهتر است از سایت های ضعیف و خاطی لینک نگرفت در لینک دادن به سایت ها هم باید این شرایط را رعایت کرد و قبل از لینک دهی بررسی کرد که سایت ناقض قوانین کپی رایت نباشد، حاوی مطالب مستهجن نباشد، از لحاظ امنیتی در شرایط مطلوبی باشد و …. اگر این موارد را رعایت کنید گوگل با شما کاری ندارد ولی در غیر این صورت سایت شما مانند یک شریک جرم عمل کرده و با لینک دادن به آن سایت ها محتوا و نوع فعالیت آنان را تأیید می‌کنید.

15. استفاده اشتباه از صفحات فرود یا Landing Pages

در بحث لندینگ پیج یا صفحات فرود استاندارد این است که وب سایت تعدادی متناسب با نیازش از این نوع صفحات داشته باشد ولی اگر طراح یا مدیر سایت برای تک تک صفحات سایت از این لندینگ پیج استفاده کند گوگل را بیش از اندازه حساس می کند که شاید هدفتان از این کار جذب بازدیدهای تقلبی باشد.

البته امروزه در بین وبمستران باب شده است که برای یک کلمه کلیدی خاص یک سایت تک صفحه ای با لندینگ پیج طراحی می کنند سپس در همان یک صفحه اقدام به لینک دادن به یک سایت دیگر می کنند. چنین فعالیتی نیز جز نقض قوانین گوگل حساب می شود و از انجام آن باید شدیدا خودداری کرد.

16. بهینه‌سازی بیش از حد

وسواس در هیچ کاری خوب نیست مخصوصا در مبحث سئو که با گوگل پنالتی نیز همراه خواهد بود. شما بخاطر وسواس و نداشتن اطلاعات کافی می توانید روند بهینه سازی سایت را به وضعیت بدی بکشانید. با انجام بیش از اندازه یک سری کارها به جای اینکه به رتبه های بهتر برسید جریمه خواهید شد و عملاً گوگل اعلام کرده است که با بهینه سازی وسواس گونه سایت جریمه Over-Optimization را دریافت می کنید. در نتیجه برقراری تعادل در انجام سئو سایت بسیار مهم است که هر سئوکاری باید به آن توجه داشته باشد.

17.تبلیغات متنی یا تصویری بیش از اندازه

درج بیش از حد تبلیغات متنی و تصویری به صورت بنر در سایت ها باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت و نامطلوب شدن ظاهر سایت می شود و همین امر باعث آزار کاربران و در نتیجه کاهش ترافیک و بازدید سایت می شود. زمانی که عملکرد یک سایت کاهش یابد گوگل این موضوع را تشخیص داده و حتی علت این کاهش را نیز سریعا کشف می کند. 

به همین دلیل است که گوگل صراحتاً اعلام کرده است که در تبلیغات متنی و تصویری حد اعتدال رعایت شود تا بعدا سایت دچار مشکلات دیگری نشود. اگر زمانی این کار فراتر از حد اعتدال انجام گیرد سرانجامی جز گوگل پنالتی را نخواهد داشت.

18. استفاده از تبلیغات پاپ‌آپ (Pop-up Ads)

بدترین نوع تبلیغات در زمینه وب، تبلیغات پاپ آپ می باشد که کاربر هنگام ورود به سایت با کلیک در هر نقطه از سایت با یک پنجره تبلیغاتی روبرو می شود که ناچارا آن را مشاهده کرده و می بندد. این نوع تبلیغات از نظر موتورهای جستجو نیز نامناسب هستند و اگر سایتی از این نوع تبلیغات استفاده کند دچار مقدار زیادی گوگل پنالتی خواهد شد.

جدا از تبلیغات پاپ آپ یک نوع تبلیغات دیگر نیز امروزه باب شده است که کاربر با کلیک بر صفحه یک پنجره ای بسیار کوچک در گوشه و کنار دسکتاپ باز می شود که معمولا پیدا کردن و بستن آن برای کاربر زمان بر می باشد که همین چند ثانیه زمان کافی است تا تبلیغ دیده شود. البته نوع دیگری از تبلیغات نیز وجود دارد که با کلیک بر روی صفحه، یک پنجره فول سایز پشت پنجره مرورگر باز می شود به نحوی که کاربر متوجه این پنجره نمی شود و هنگام خروج از مرورگر آن تبلیغ را مشاهده می کند و گاها ساعت ها این پنجره ها باز می مانند. 

داشتن یک تبلیغ پاپ آپ هم خطر بسیار جدی برای سایت است ولی اگر زمانی خواستید این کار را انجام دهید و سفارش تبلیغ پاپ آپ بپذیرید باید با تکنیک های خاصی این کار را انجام دهید تا جلوی گوگل پنالتی را بگیرید.

19. خطاهای مختلف و بی‌توجهی به آن‌ها

خطاهای زیادی ممکن در سایت ها رخ بدهند که همه  حاوی پیغامی هستند و نباید بی توجه از کنارشان گذشت. مهمترین خطایی که ممکن است در یک سایت رخ بدهد خطای 404 است که در شماره 11 اشاره ای کردیم. برخی از سایر خطاهای مهم که احتمال وقوع آن ها بیشتر است به اختصار توضیح داده می شود:

 1. ارور 301 که به لینک‌های ریدایرکت شده ارتباط دارد.
 2. ارور 302 که مربوط به لینک های ریدایرکت شده موقت می‌باشد.
 3. ارور 500 که دسترسی نداشتن کلاینت به سرور داخلی سایت اشاره دارد.
 4. ارور 400 که مربوط به ارسال درخواست غیرقابل بررسی یا اشتباه کلاینت می باشد.
 5. ارور 403 که در آن دسترسی به یک سری صفحات خاص ممنوع شده باشد.

اگر به این خطاها و سایر خطاهای موجود در سایت بی تفاوت باشید و اهمیتی به این موضوع ندهید، شما را به جرم بی اهمیت شمردن کاربران و بازدیدکنندگان سایت متهم شده و گوگل پنالتی های سنگینی را برایتان در نظر می گیرد.

20. طراحی نامناسب سایت برای موبایل و عدم ریسپانسیو بودن آن

آخرین مورد از دلایل 20 گانه پنالتی گوگل به بحث ریسپانسیو بودن سایت مربوط است. امروزه که حجم بالایی از جستجوهای اینترنتی با موبایل انجام می گیرد، اگر در بحث ریسپانسیو کردن سایت کوتاهی انجام گیرد و سایت طراحی شده متناسب با مرورگر گوشی های هوشمند نباشد با کاهش شدید کاربران و ترافیک مواجه خواهید شد.

البته این تازه اول کار است و فقط کاهش کاربر و ترافیک نیست که گریبان شما را می گیرد در کنار این مشکلات، عملکرد کلی سایت نیز افت می کند و از طرفی هم گوگل از خجالت شما در می آید.
پس بهتر است یا در اولین فرصت ممکن سایت را به بهترین شکل ممکن ریسپانسیو کنید، یا اینکه قید کسب و کار آنلاین خود را بزنید.

سئو گوگل

نتیجه گیری

دیدگاهی که افراد 10 سال پیش به گوگل داشتند با دیدگاه امروزه، از زمین تا آسمان متفاوت است. در گذشته گوگل را به عنوان یک موتور جستجوی ساده می شناختند و تعداد اندکی از افراد جامعه توانایی کار با آن را داشت. ولی اکنون گوگل به عنوان حاکم فضای وب جهان است و قابلیت ها و قدرتش بر هیچ کسی پوشیده نیست و رفته رفته نیز هوشمندتر و قدرتمندتر از دیروز میشود. هدف نهایی گوگل این است که فضای اینترنت را به فضایی واقعی تبدیل کند و هر شخص به دنبال هرچیزی که باشد سریعاً بتواند به آن دست یابد.

امروزه گوگل یک برند جهانی شده و هیچ موتور جستجوی دیگری توانایی رقابت با این غول جستجو را ندارد و ما نیز به ناچار مجبور هستیم همه قوانین گوگل را رعایت کنیم، تا هم دچار گوگل پنالتی نشویم و هم اینکه بتوانیم جایگاه مناسبی در فضای وب کسب کنیم و تجارت خود را با پیروی از یک سری دستورالعمل ها و قوانین مشخص شکوفا کنیم.

20 علتی که در بالاتر ذکر شد؛ تمامی قوانین گوگل را شامل نمی شود اما با کمک این 20 قانون می توانید تا حد بسیار زیادی از جریمه شدن در امان بمانید. با رعایت کردن تمامی قوانین گوگل نه تنها جریمه نمی شوید و ترافیک سایتتان هم روز به روز افزایش می یابد بلکه از سمت گوگل تشویق نیز می شوید و این تشویق خود را در افزایش سریعتر رتبه های سایت نمایان می کند.

هیچ دیدگاهی تا این لحظه ثبت نشده است


درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

09141408052
09128309980

آدرس

تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶ آذر
ارومیه: خیابان استادان، مجتمع ایران زمین
İstanbul:Bahçelievler Prime İstanbul Residence 1. Asena sokak

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.