Skip to content

8 چک لیست برای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ روشی بسیار قدرتمند برای افزایش درآمد شماست، و از آنجاییکه این نوع بازاریابی یک روش مستقیم و موثر در ارتباط با مشتریان است، بدون توجه به بزرگی یا کوچکی کسب ‌و کار شما، فروش و درآمد شما را به صورت قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین، در کسب‌وکارهای B2B و B2C می توان برای رونق کسب‌وکار از ایمیل مارکتینگ استفاده نمود. امروزه با توجه به علاقه شدید به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing) و SEO، اکثریت اعتقاد دارند که دیگر ایمیل مارکتینگ چندان کاربردی نیست. اما آمار چیز دیگری را نشان می دهد.

طبق یک نظرسنجی که در سال ۲۰۱۸ توسط SmartInsights انجام شده است، این نتیجه حاصل شد که ایمیل مارکتینگ به عنوان موثرترین، کارآمدترین و سودآورترین روش بازاریابی، رتبه بالاتری نسبت به سایر روش‌های دیجیتال مارکتینگ دارد.

ایمیل مارکتینگ

برای آشنایی با برندینگ در حوزه دیجیتال مارکتینگ می توانید به بخش بلاگ در وبسایت ریکان تک مراجعه نمایید.

چرا ایمیل مارکتینگ همچنان مهم است؟

با وجود رغبت زیاد به کانال های جدید دیجیتال مارکتینگ، ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا هنوز هم کانال های بازاریابی قدیمی مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت درصد بالایی از افراد بیشتر از هر پلتفرم دیگری، از پلتفرم‌های ایمیل مانند(Gmail, Yahoo, Mail, Hotmail, …) استفاده می‌کنند و دسترسی به این افراد از اهداف بازاریابی سودآور به حساب می آید.

مطالعات اخیر نشان داده است که ۸۵ % از کاربران بزرگسال وب در آمریکا یک حساب ایمیل فعال دارند. این آمار برای شبکه‌های اجتماعی برابر با ۲۲ درصد و برای موتورهای جستجو تا ۱۵ % می‌باشد. در واقع، این آمار و ارقام به گونه ای نیستند که بتوان در حوزه دیجیتال مارکتینگ آن‌ها را نادیده گرفت، بلکه نشان دهنده اهمیت ایجاد و اجرای کمپین موفق ایمیل مارکتینگ برای کسب ‌و کارها می باشند.

ایمیل مارکتینگ

اگر هنوز هم درباره ایمیل مارکتینگ سوالاتی در ذهن دارید و مطمئن نیستید که چگونه می‌توان این روش را عملی کرد، ما چک لیستی جامع را برای شما آماده کرده ایم که در مورد نحوه استفاده موثر از ایمیل مارکتینگ برای شناخته تر شدن برند شما، بازدید بیشتر، راه‌اندازی و افزایش فروش و در نهایت رشد درآمد شما موثر خواهد بود.

1- اجازه گرفتن از مخاطب

اجازه گرفتن قبل از ارسال ایمیل به افراد، مهم‌ترین جنبه‌ ایمیل مارکتینگ است و قطعا اولین نکته ای است که باید در چک لیست خود برای بهبود کمپین ایمیل مارکتینگ به کار ببرید. این کار می‌تواند به روش‌های متعددی انجام شود. اغلب این گونه است که افراد درقبال دریافت اخبار مربوط به بروز رسانی‌ های جدید محصولات/خدمات و یا از طریق بخش خبرنامه آدرس ایمیل خود را وارد کنند.

البته شما باید حتما توضیح دهید که چرا به آدرس ایمیل آن‌ها نیاز دارید و در ازای دریافت آدرس ایمیل، آن‌ها چه سودی می برند. این همانند یک بازی برد / برد است که باید منفعت هر دو طرف در نظر گرفته شود.

ایمیل مارکتینگ-اجازه گرفتن

2- ارسال ایمیل های پیگیری

ایمیل مارکتینگ انتظاراتی را در بعضی از کاربران شما به وجود می آورد؛ زیرا آن‌ها ثبت نام کرده اند تا در قبال آن چیزی به دست آورند. به همین دلیل است که محتوای شما باید انتظارات آن‌ها را برآورده کند.

پس از اینکه یک کاربر با دریافت ایمیل از کسب‌وکار شما موافقت کرد، شما باید فورا اولین ایمیل پیگیری خود را ارسال کنید و این ایمیل باید به گونه ای باشد که کاربر را از محتوای کلی ایمیل ها آگاه سازد.

3-  استفاده از AutoResponder برای بهبود ایمیل مارکتینگ

در واقع هدف از ایمیل مارکتینگ، بالا بردن میزان فروش خدمات و محصولات است، اما اگر پس از ارائه یک محصول از جانب شما و یا پس از ثبت نام کاربر در خبرنامه و گذشتن مدتی کاربر آن را به خاطر نیاورد، نشان دهنده این است که تبلیغات ایمیل مارکتینگ شما رو به رکود است و معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که نتوانید صحت و ثبات ایمیل‌های خود را حفظ کنید.

برای اینکه مطمئن شوید در ذهن مشترکین خود می‌مانید، دائما تلاش کنید که با ثبات و در زمان‌بندی‌های مناسب به مخاطبان خود ایمیل ارسال کنید.

با این حال، به خاطر داشته باشید به محض اینکه تعداد اعضای لیست ایمیل شما افزایش پیدا می‌کند، انجام این کارها به طور دستی دشوار خواهد بود. برای حل این مساله از Autoresponder که در اکثر پلتفرم های ایمیل مارکتینگ مانند GetResponse، AWeber و … نیز وجود دارد، استفاده کنید.

Autoresponder ایمیل‌های برنامه‌ریزی‌شده شما را براساس اولویت هایتان ارسال خواهد کرد. به عنوان مثال ایمیل‌های شما می تواند پس از ۲،۳،۴،۵،۶،۷  یا حتی ۱۰ روز ارسال شود.

4- استفاده کردن از لینک های واضح در متن ایمیل

هدف کلی ایمیل مارکتینگ، افزایش میزان فروش و انتقال ترافیک به صفحه وبسایت شما است. در غیر اینصورت، حتما مشکلی وجود دارد!

شما باید اطمینان حاصل کنید که لینک های موجود در ایمیل هایتان کاملا واضح هستند تا هنگامی که کاربران ایمیل را تا انتها اسکرول می‌کنند، به باز کردن لینک های موجود در آن ترغیب شوند.

آدرس لینک ها را پررنگ کرده تا به چشم بیایند و بدین شکل نتایج مطلوبی برای وبسایت شما به ارمغان بیاورند.

5- مختصر و واضح کردن پیغام در متن ایمیل

در قسمت Inbox کاربران زیادی را در اختیار ندارید تا بتوانید پیامی طولانی را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. به این ترتیب، کاربران قبل از اینکه تصمیم بگیرند ایمیل شما را باز کنند، به احتمال زیاد پیش‌نمایش آن را می‌خوانند.

بنابراین حتما مطمئن شوید که در ارسال ایمیل، قالب HTML  مورد استفاده‌تان بیش از ۶۰۰ پیکسل عرض نداشته باشد تا بتوانید پیام خود را با جملاتی کوتاه و مختصر بیان کنید.

علاوه بر این می‌توانید برای افزودن اطلاعات اضافی در بالای صفحه پیش‌نمایش ایمیل، از ستون دوم در هر دو طرف قالب خود استفاده کنید.

6- مخاطبان و نیازمندی های آن ها را بشناسید

داشتن شناخت درمورد کاربران و نیازهای آن‌ها، استراتژی ایمیل مارکتینگ شما را بهبود می‌بخشد. از آن مهم‌تر، تقسیم‌بندی موضوع ایمیل ها امری بسیار مهم است؛ زیرا مشخص می‌کند که فقط و فقط ایمیل هایی متناسب با افراد موردنظر خود ارسال کنید.

همانطور که اشاره شد، داشتن دانش صحیح از مخاطبان برای ایمیل مارکتینگ بسیار مهم است. چرا که ارسال ایمیل به مخاطبان اشتباه می‌تواند تمام تلاش‌های شما را به هدر بدهد و دریافت‌کنندگان ایمیل نیز قطعا از ایمیل شما عصبانی خواهند شد و شاید به ایمیلتان علامت اسپم نیز بزنند.

7- در ایمیل مارکتینگ از عناوین، لینک دهی تصاویر و Alt text استفاده کنید

تلاش کنید کدهای موجود در پشت هر تصویر را به حداقل برسانید؛ زیرا این کار باعث می‌شود ایمیل‌های شما به سرعت بارگذاری شوند.

یکی از دلایل این امر آن است که تصاویر فضای زیادی از ایمیل را اشغال می کنند.

برای اجتناب از این اتفاق، حتما دقت داشته باشید که تمامی تصاویر موجود در ایمیل، هم عنوان و هم Alt text داشته باشند، زیرا مرورگرهای مختلف به روش های متفاوتی این دو نوع متن را می‌خوانند.

به عبارت دیگر، متن عنوان یا Alt text پیام‌های متنی هستند که وقتی یک تصویر به درستی بارگذاری نمی‌شود، نمایش داده می‌شوند. به عنوان مثال:

پس اگر تصویر به طور کامل بارگذاری نشود، کاربران قادر نخواهند بود محتوای شما را بخوانند؛ زیرا در این حالت ایمیلتان همانند یک کاغذ سفید و خالی خواهد بود و در این صورت، مشترکین علاقه خود را نسبت به مطالعه‌ متن ایمیل شما از دست خواهند داد.

 علاوه بر این حتما تصاویر را به وب سایت خود لینک بدهید. این کار ضروری است. زیرا مخاطبانتان می‌توانند بر روی لینک وب سایت شما کلیک کرده و اطلاعات مورد نیاز را مشاهده نمایند.

8- استفاده حتمی از دکمه‌ CTA (Call-To-Action)

داشتن یک CTA واضح در ایمیل، مخاطبانتان را قادر خواهد ساخت تا بدانند هدف دقیق از ارسال این پیام چیست و در نتیجه آن‌ ها را بیشتر با این پیام درگیر خواهد کرد. هر کمپین ایمیل هدف مشخصی دارد که باید به آن دست یابد. این هدف می‌تواند دانلود یا بازاریابی یک محصول یا سرویس باشد و… .  CTA نیز میتواند به صورت یک لینک و یا یک دکمه باشد.

بنابراین فرقی نمیکند که شما با چه انگیزه ای به مشترکین خود ایمیل ارسال می‌کنید، دکمه یا لینک CTA خود را در لا به لای  یک متن طولانی و خسته کننده پنهان نکنید. چرا که انجام این کار فقط و فقط باعث شکست کمپین ایمیل شما خواهد شد. بنابراین، حتما اطمینان حاصل نمایید که دکمه‌ی CTA برای دریافت کنندگان ایمیل شما کاملا روشن و واضح است.

برای مشاهده دیگر آموزش های ما می توانید از صفحه بلاگ ما دیدن کنید.

منبع : https://www.oneims.com/email-marketing-checklists/digital marketing

هیچ دیدگاهی تا این لحظه ثبت نشده است


درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

09141408052
09128309980

آدرس

تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶ آذر
ارومیه: خیابان استادان، مجتمع ایران زمین
İstanbul:Bahçelievler Prime İstanbul Residence 1. Asena sokak

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.