Skip to content

الگوریتم سندباکس گوگل از 2004 تاکنون

الگوریتم سندباکس گوگل

آیا سندباکس گوگل واقعیست؟

الگوریتم سندباکس گوگل به یک دوره اشاره دارد که از رتبه گرفتن وب سایت های جدید در نتایج برتر گوگل جلوگیری می کند. بیشتر شبیه یک دوره آزمایشی تصور می شود. حتی اگر همه موارد سئو و طراحی سایت را رعایت کنید، سایت شما رتبه مناسبی نخواهد داشت تا زمانی که این دوره آزمایشی به پایان برسد.

الگوریتم سندباکس گوگل تاکنون توسط گوگل بطور رسمی تائید نشده. اما بسیاری از متخصصان و سئوکاران به وجود سندباکس اطمینان دارند، زیرا هنگام رتبه بندی وب سایت های جدید فیلتر هایی مشابه الگوریتم سندباکس گوگل را مشاهده می کنند که مانع گرفتن رتبه مناسب است.

اصلا اگر بخواهم یک تعریف تر تمیز برایتان ارائه بدهم، سندباکس گوگل دقیقا مربوط به مفهوم اصلی جعبه شن بازی است.

معمولا برای اینکه بخواهیم ساحل را برای فرزندمان تعریف کنیم و به او یاد دهیم در کنار ساحل چگونه بازی کند که نه خودش اذیت شود و نه ما دچار دردسر شویم از یک “جعبه شن بازی” کمک می گیریم، در واقع افراد مبتدی(کودکان) با بازی کردن درون جعبه شنی در می یابند که چگونه مهارت پیدا کنند و تجربه کسب کنند. سندباکس گوگل همین ماهیت را دارد، جاییست که سایت های نوپا خود را محک می زنند و توانایی های خود را به گوگل اثبات می کنند تا گوگل ارزیابی نماید این وب سایت قادر است کاربران را از خود، راضی نگهدارد یا نه؟

سندباکس گوگل

آیا دوره سندباکس گوگل وجود دارد؟ حقیقت چیست؟

به نقل از وب سایت www.ahrefs.com ؛

برای پاسخ به این سوالات، با یک متخصص SEO ارتباط برقرار کردم تا براساس تجربه آنها از قرار گرفتن وب سایت های جدید در سندباکس گوگل با خبر شوم.

بیبل سبلد، مالک آژانس بازاریابی دیجیتال گرین لین

 من موافق سندباکس گوگل نیستم ولی مطمئنم الگوریتم هایی مثل آن وجود دارد که اطمینان برای گوگل حاصل شود تا وب مسترهای قوی با محتوای با کیفیت، در نتایج صفحه اول دیده شوند.

تاریخچه کوتاه از الگوریتم سندباکس گوگل

در سال ۲۰۰۴، مدیران وب و متخصصان سئو دریافتند که وب سایت های تازه ایجاد شده علیرغم تلاشهایشان برای رتبه گیری در نتایج جستجو در چند ماه اول جایگاه مناسب در گوگل ندارند.

وب سایت های جدید التاسیس توسط گوگل به درستی فهرست بندی می شوند، ولی حتی برای کلمات کلیدی کم رقابت هم رتبه کسب نمی کنند. ولی در بقیه موتورهای جستجوگر (مثلا بینگ و یاهو) دارای رتبه بالایی هستند.

تاثیر الگوریتم سندباکس از چند هفته تا چند ماه طول می کشد!

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که گوگل خواهان محتوای با کیفیت و درست می باشد، می خواهد که بهترین و باکیفیت ترینمحتوا را به کاربران و بازدیدکنندگان نشان دهد و به همین دلیل است که با وب سایت های جدید سرناسازگاری دارد. در واقع وب سایت های قدیمی تر به نسبت اعتبار بیشتری از وب سایت های جدید در نزد گوگل برخوردارند و این کاملا منطقی به نظر می رسد.

عملکرد الگوریتم سند باکس گوگل اینگونه به نظر می رسد که مردم را وادار به پرداخت هزینه برای PPC ( پرداخت هزینه برای تبلیغات گوگل) تحت فشار قرار می دهد.

پرداخت هزینه برای هر کلیک (Pay Per Click)  یکی از انواع روشهای تبلیغاتی اینترنتی می باشد که در یک وب سایت مرجع و قوی وب سایت مورد تبلیغ قرار می گیرد، کاربر با یک کلیک به وب سایت موردنظر هدایت می شود و هزینه پرداختی براساس تعداد کلیک هایی که صورت گرفته محاسبه می گردد.

سندباکس گوگل

بار دیگر در سال ۲۰۱۴ سند باکس گوگل شوک بزرگی به صاحبان سایت ها و سئو کاران وارد کرد، مردم متوجه شدند که سایت های جدید به سرعت و در تعداد بالا توسط گوگل رتبه بندی نمی شوند و موج جدیدی از توجهات به سمت سندباکس گوگل معطوف شد. این مسئله بیشتر در انجمن های کلاه سیاه و سایت هایی که بطور غیرقانونی می خواستند رتبه بگیرند مورد بحث قرار گرفت.

البته اشخاصی هم هستند که برای رتبه های بالا گرفتن در سایت های ۱ماهه به خود افتخار می کنند!

نظریه سئوکاران زیادی بر این است که یک سدّی وجود دارد که از رتبه گرفتن و در جایگاه بالا قرار گرفتن وب سایت های جدید جلوگیری می کند.

یک سری دیگر از تحلیل گران هم معتقدند که این مسئله یکی از عوامل رتبه دهی گوگل می باشد. به هر حال هرچه که از گوگل می دانیم براساس تجربه های تحلیل گران بوده برای همین هنوز به واقعیت این امر نرسیده ایم که سندباکس گوگل وجود دارد یا نه. ولی با قاطعیت می گوییم که عوامل مختلفی وجود دارند تا یک وب سایت جدید بتواند آنها را با موفقیت پشت سر بگذارد و رتبه بگیرد.

تحلیل ها

۱. یک سایت تازه ساخته شده، چه یک شرکت تازه تأسیس باشد چه یک سایت بی نام و نشان، برای قابل مشاهده بودن تلاش می کند تا صلاحیت خود را به گوگل اثبات کند.

۲. اگر هدف بیرون آمدن از سندباکس گوگل بدین معنیست که می خواهید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، راه حل به این مسئله وابسته است که در چه مدت زمانی محتوای با کیفیت و سیگنالهای تقویت شده برای کاربران تولید کرده اید؟ محتوای تولید شده در رقابت با سایتهای مشابه تا چه میزان موفق بوده است؟ اما اگر بیرون آمدن از سندباکس گوگل به معنای فهرست بندی و ایندکس شدن است، این نباید بیش از چند روز طول بکشد (مگر اینکه مشکل دیگری وجود داشته باشد).

چرا تئوری سندباکس گوگل منطقی بنظر می رسد؟

پاسخ ساده است:

گوگل برای ارزیابی وب سایت های جدید نیاز به زمان بیشتری دارد جلوگیری از رتبه بندی وب سایت های کاملاً جدید می تواند به Google زمان بدهد تا محتوای با کیفیت و معتبر را تشخیص دهد.

برای مثال یک وب سایت یک هفته ای ناگهان برای یک کلمه کلیدی رقابتی به SERP ها نفوذ کرده و صفحاتی را که سالها در آن جایگاه رتبه دارند را شکست دهد مشکوک است، اینطور نیست؟

مسئله دیگری هم که وجود دارد بک لینک ها می باشند، بک لینک ها یکی از مهم ترین عوامل رتبه بندی هستند.

علاوه بر این، کاملا دور از انتظار است که یک وب سایت کاملا جدید طی مدت زمان کوتاه صفحاتش پر از لینک های قوی و معتبر باشد.

بک لینک و تاثیرش روی سندباکس گوگل

علاوه بر این مسئله، سئوکاران معتقدند که گوگل براساس چگونگی رفتار کاربران، الگوریتم های رتبه بندی را بر یک سایت اعمال می کند که به عوامل متعددی بستگی دارد: نرخ کلیک، زمان ماندن بازدید کننده در سایت (dwell time) و معیارهای دیگر که تعیین می کنند رتبه سایت چقدر باشد.

معمولا متوسط زمان ماندن کاربر در سایت بین ۲ دقیقه و سی ثانیه الی ۳ دقیقه و ده ثانیه می باشد.

هرچه قدر زمان ماندن کاربر بیشتر باشد گوگل در می یابد که محتوا سایت باکیفیت است و جوابگوی نیاز بازدیدکننده می باشد.

دومین نظریه مشترک بین سئوکاران “ماه عسل گوگل” می باشد.

تجربه تحلیل گران و سئوکاران میگوید که گوگل می تواند محتوای تازه که بر روی وب سایت قرار می گیرد را برای مدت کوتاهی رتبه خوبی می دهد. تا رفتار کاربران را ارزیابی نماید، آیا این محتوای جدید نیاز کاربران را برآورده می کند یا خیر؟

در مقاله بعدی بیشتر درباره ماه عسل گوگل صحبت می کنیم.

هیچ دیدگاهی تا این لحظه ثبت نشده است


درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

09141408052
09128309980

آدرس

تهران: تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان ۱۶ آذر
ارومیه: خیابان استادان، مجتمع ایران زمین
İstanbul:Bahçelievler Prime İstanbul Residence 1. Asena sokak

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.